Stawonogi


Stawonogi jadowite

Do stawonogów najbardziej jadowitych należą osy i szerszenie. Jedna robotnica osy może użądlić wielokrotnie, a jej jad może być przyczyną silnego podrażnienia u osób z nadwrażliwością i wszystkich tych którzy zostali użądleni wielokrotnie.

Czytaj dalej


Stawonogi pasożytnicze

Pasożytnictwo jest szczególnym rodzajem współżycia człowieka i owada w którym owad odżywia się krwią swojego żywiciela czyli człowieka. Pasożyty towarzyszą człowiekowi od najdawniejszych lat i są w pewien sposób wskaźnikiem warunków życia człowieka.

Czytaj dalej


Stawonogi dokuczliwe

Są to zwierzęta które wywołują uczulenia lub są drażniące dla człowieka. Potrafią skutecznie uniemożliwić nam wypoczynek a w skrajnych przypadkach mogą być również bardzo niebezpieczne. Do pajęczaków, które mogą wywołać uczulenie należą roztocza, które mogą pasożytować na ptakach dzikich i domowych (np. ptaszyniec kurzy) oraz te, które występują w kurzu domowym (roztocza kurzu domowego).

Czytaj dalej


Owady szkodliwe pod względem gospodarczym

Do stawonogów szkodliwych pod względem gospodarczym należą gatunki owadów i pajęczaków które zjadają bądź uszkadzają żywność żerując i rozmnażając się w produktach spożywczych. Szkodniki te mogą całkowicie zniszczyć produkt lub obniżyć jego wartość i uczynić go niezdatnym do spożycia przez ludzi.

Czytaj dalej


Szkodniki o znaczeniu sanitarno – epidemiologicznym

Szkodniki takie mogą stanowić w środowisku człowieka poważne zagrożenie dla naszego zdrowia a czasem życia. Dodatkowo oprócz przenoszenia chorób mogą niszczyć nie przetworzoną żywność lub zanieczyszczać gotowe produkty.

Do najgroźniejszych szkodników należą owady a wśród nich – muchy, karaczany i mrówki faraona np. Lucilia skórnica (Lucilia sercata).


Stawonogi – szkodniki w otoczeniu człowieka

Stawonogi (Arthropoda), nazwa pochodzi od charakterystycznej budowy wieloczłonowych odnóży połączonych stawami, które to spełniają rozmaite funkcje, m. in. jako odnóża kroczne. Ciało większości stawonogów jest podzielone na trzy części. Głowa, tułów oraz odwłok pokryta jest twardym chitynowym pancerzem. Chroni on zwłaszcza skorupiaki i owady przed szkodliwym działaniem środowiska raz napastnikami. Budowa układu oddechowego zależy od środowiska w którym żyje a oddychanie zapewniają dwa niezależne systemy płucotchawkowy i tchawkowy.

Czytaj dalej