Metody

Metody ochrony kasztanowców – podstawowe informacje

Podstawową metodą walki z tym groźnym szkodnikiem jest grabienie liści. Worki należy starannie zawiązać, by powstrzymać gąsienice przed ucieczką, a następnie spalić. W jednym kilogramie liści z zaatakowanego drzewa może się znajdować nawet 4,5 tys. poczwarek! Grabienie liści jest niezbędne przy ochronie kasztanowców przed szrotówkiem, jednak nie jest to metoda, która pozwoli całkowicie wygrać walkę z tym owadem. Badania wykazują, że przy systematycznym grabieniu liści i ich skutecznemu niszczeniu, populacja szkodnika może spaść nawet o połowę, niestety – tylko w pierwszym pokoleniu. Później metoda przynosi znacznie mniejsze efekty, a w jednym sezonie wegetacyjnym występują aż trzy pokolenia szrotówka.  Dodatkową przeszkodą jest to, że nigdy nie da się pozbyć wszystkich liści. Jest to niemożliwe szczególnie tam, gdzie opadają one na kwietniki bądź żywopłoty.
By ochronić kasztanowce, trzeba więc sięgnąć po silniejsze środki, w tym metody chemiczne. Największą popularność zyskały szczepienia drzew – akcja okazała się sporym sukcesem w zwalczaniu szkodnika.
Często stosowanymi sposobami ochrony kasztanowców są również pułapki feromonowe typu delta oraz czasowe zakładanie na drzewa opasek lepnych z feromonem.
Opaski lepne zakładane są w czasie rojenia się motyli, gdy dorosłe osobniki gromadzą się w dużej ilości na pniach drzew. Dzięki temu, metoda ta osiąga wysoką skuteczność i pozwala wyraźnie zmniejszyć liczebność pierwszego pokolenia gąsienic, a także ograniczyć następne generacje. By lep spełnił swoje funkcje, należy umieścić go na drzewie na przełomie marca i kwietnia.
Doskonałym uzupełnieniem grabienia liści są również pułapki feromonowi. Mają one formę kominka, który zawiesza się w koronie drzewa. Zawiera on feromon samicy szrotówka oraz truciznę, która zabija zwabione owady. Pułapki działają od kwietnia do końca września, odławiając samce i zmniejszając tym samym liczebność populacji.
Lepy i pułapki feromonowi świetnie sprawdzą się w walce ze szrotówkiem, jako uzupełnienie grabienia i utylizacji zaatakowanych liści.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty ochrony kasztanowców – zadbajmy, by te piękne drzewa nie zniknęły z naszego krajobrazu.