Metody

Co warto wiedzieć o krecie?
Kret osiąga wielkość mniej więcej od 11 do 17 cm i żyje około 3 lat. Najbardziej lubi osiedlać się w glebach wilgotnych i próchniczych, unika natomiast miejsc suchych i kamienistych oraz tych, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Właśnie dlatego, zwierzęta te tak chętnie osiedlają się pod naszymi trawnikami, grządkami kwiatowymi czy warzywniakami, gdzie gleba jest starannie pielęgnowana.
Zimuje w korytarzach na głębokości 50-60 cm, ale nie zapada w sen zimowy. Wiosną rozpoczyna drążenie korytarzy żerowiskowych. To wtedy właśnie tworzą się kopczyki, które niszczą powierzchnię naszych trawników. Korytarze znajdują się zwykle na głębokości od 20 do 50 cm, ich długość to 100-200 m, a powierzchnia zamyka się w przedziale 2000-6000 m2. Zwierzę patroluje je co kilka godzin, za każdym razem wypychając przy okazji na powierzchnię około 100-150 g ziemi. Wiosną także następuje okres lęgowy. Jedna samica rodzi od 2 do 7 młodych. Krety są jednak samotnikami, więc najczęściej na posesji znajduje się nie więcej niż jedno zwierzę.
Doba kreta podzielona jest na ośmiogodzinne cykle. W każdym z nich przez 4 godziny wędruje po korytarzach żerując, a pozostały czas przesypia w gnieździe. Krety najbardziej aktywne są rano i właśnie wtedy powstaje najwięcej kretowisk.
Kret żywi się wyłącznie pokarmem zwierzęcym, który znajduje w glebie. Do jego diety należą dżdżownice, pędraki, drutowce, ślimaki, larwy i poczwarki owadów. Może także zjadać drobne gryzonie, a nawet żaby.
Jednak tym, co najważniejsze z punktu widzenia metod zwalczania kretów, są ich wrażliwe zmysły. Jak powszechnie wiadomo, zwierzęta te mają bardzo słaby wzrok, ale jego praktyczny brak rekompensuje im niezwykle wrażliwy słuch i włosy czuciowe na pyszczku, bardzo czułe na drgania. Z ich pomocą lokalizuje w korytarzach swoje ofiary, my natomiast możemy wykorzystać ten fakt, by pozbyć się nieproszonego gościa z ogrodu.
Kret w ogrodzie: szkody i korzyści
Kret może sprawić swoją obecnością w ogrodzie sporo kłopotów. Większość szkód wyrządzanych jest w wyniku drążenia korytarzy. Do najważniejszych problemów należą:

  • kopce ziemi, czyli kretowiska, które negatywnie wpływają na wygląd trawnika i utrudniają jego pielęgnację oraz koszenie;
  • niszczenie korzeni roślin, które są podkopywane przez zwierzę w trakcie drążenia korytarzy;
  • gnicie roślin zasypanych przez kretowiska;
  • pogorszenie warunków glebowych, spowodowane zmniejszeniem populacji dżdżownic (dżdżownice stanowią 90% pożywienia kreta);
  • kret żywi się również żabami, których obecność w ogrodzie jest pożyteczna.

Jednak nie można zapominać, że kret w naszym ogrodzie niesie ze sobą także pewne korzyści. Żywi się on bowiem wieloma innymi szkodnikami: krety zjadają ślimaki, pędraki, drutowce, a także larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Żywią się również drobnymi gryzoniami, które, jak wiadomo, bardzo często wyrządzają w naszych ogrodach i domach duże szkody.
Skuteczne sposoby na zwalczania kretów
Na początku trzeba zaznaczyć, że kret jest w Polsce zwierzęciem chronionym i nie wolno go zabijać, lecz należy skłonić go do opuszczenia naszej posesji. Zwalczanie chemiczne jest dopuszczalne jedynie na terenach zamkniętych i tylko wtedy, gdy krety faktycznie stanowią poważny problem.
W związku z tym, najlepszym sposobem jest zapobieganie obecności tych zwierząt w naszym ogrodzie.  Temu celowi służą fizyczne zapory, które uniemożliwiają wejście kretów na posesję. Można zrobić je na dwa sposoby:

  • Siatka ułożona pod trawnikiem na głębokości ok. 10 cm (którą po rozłożeniu przysypuje się ziemią i obsiewa trawą).
  • Ogrodzenie z podmurówką do 60 cm w głąb ziemi lub siatka ogrodzenia wkopana na tę samą głębokość.
  • Rów wzdłuż ogrodzenia wypełniony gruzem i kamieniami również powinien skutecznie zatrzymać kreta, który unika kamienistego podłoża.

Płoszenie z wykorzystaniem zapachu i dźwięków
Ogrodnicy stosują różnego rodzaju „domowe metody” zwalczania kretów n swojej posesji. Do najbardziej popularnych należą:

  • Wkopywanie do korytarzy pustych butelek, których szyjki wystają do góry, ok. 5-10 cm nad poziom ziemi – wpadający do butelek wiatr będzie odstraszał krety gwiżdżącym dźwiękiem.
  • Butelki plastikowe na prętach, które wbija się w korytarze lub rozpięte między nimi naprężone druty.
  • Wiatraczki, których łopatki poruszane wiatrem uderzają w umieszczoną obok deseczkę.
  • Uderzanie co jakiś czas w drewniany kołek wbity w kopiec (dźwięk będzie rozchodził się w glebie).
  • Sadzenie wzdłuż ogrodzeń i w całym ogrodzie aksamitek, bazylii, czosnku, komosy, żywotnika i czarnego bzu, których zapachu krety nie lubią.
  • Do odstraszania zapachem wykorzystuje się również naftalinę, terpentynę i podobne substancje – nasączone nimi szmatki wrzuca się do korytarzy. W ten sam sposób można użyć kawałków karbidu lub rozgniecionych ząbków czosnku.

Wyłapywanie kretów
Jeżeli nie możemy przepłoszyć kretów z naszego ogrodu, można zdecydować się na wyłapywanie żywych zwierząt i przeniesienie ich tam, gdzie nie będą wyrządzać szkód. Można spróbować wykopać kreta łopatą w momencie, gdy wyrzuca ziemię. Trzeba jednak robić to ostrożnie, by nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy. Inną metodą jest stosowanie pułapek w krecich korytarzach. Mogą to być np. słoiki wkopane w ziemię w ten sposób, by otwór znajdował się na poziomie dna korytarza lub specjalne pułapki z zapadkami. Korzystając z tego typu sposobów trzeba pamiętać o tym, by sprawdzać pułapki nawet dwa razy dziennie. Krety mają bowiem bardzo szybką przemianę materii i bez pożywienia zginą bardzo szybko (już po 10 godzinach).
Specjalistyczne środki zwalczania kretów
Do walki z kretami można wykorzystać także gotowe odstraszacze.

  • Anty Mysior płoszy krety i inne gryzonie wykorzystując efekt elektroakustyczny. To zasilane bateriami urządzenie wysyła sygnały ciągłe o wysokiej częstotliwości. Odstraszacz należy umieścić w krecim korytarzu. Anty Mysior może być również stosowany zapobiegawczo. By skutecznie pełnił swoją funkcję zakopuje się urządzenie co 8-10 m. Ze względu na to, że krety są aktywne przez cały rok, odstraszacz należy stosować również zimą.
  • Można stosować także urządzenia, które wbite w ziemię emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości od 400 do 1000 Hz.
  • Dostępne są również preparaty wykorzystujące wrażliwość kretów na zapachy. Te silnie i ostro pachnące środki to np. Kretol 5 G, Kretol 45 EC czy Krecik.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty środków zwalczania kretów w naszej ofercie i skorzystania z naszych profesjonalnych usług!