Zwójka koróweczka

Zwójka koróweczka  (Enarmonia woeberiana) – owad z rzędu motyli, szkodnik drzew owocowych

Zwójka koróweczka to motyl o długości do 7,5 mm. Jego skrzydła mają do 15 mm rozpiętości i są brązowe z ciemnoniebieskimi lub fioletowymi poprzecznymi pasami, pokryte żółtoszarym puszkiem. Składają białe i spłaszczone jaja, z których wylęgają się larwy. Gąsienice o długości do 1 cm są żółte do żółtozielonych z ciemną głową (czarną lub brązową). Zimują  pod korą. Następnie w kwietniu przepoczwarczają się w oprzędach, umieszczonych w końcowej części żerowiska. Poczwarka jest jasnobrązowa, do 9 mm długości.

Przed wylotem motyli poczwarki wysuwają się na zewnątrz. W maju samice składają jaja w zranienia pnia i gałęzi. Na obecność zwójki koróweczki wskazują rdzawe woreczki połączone przędzą trocin, które wystają z żerowisk.

Zwójka koróweczka najczęściej żeruje na czereśniach, morelach, brzoskwiniach, wiśniach oraz czasem na jabłoniach i gruszach. Gąsienice żerują pod korą wyżerając zewnętrzną część łyka, powodując zakłócenia w transporcie składników odżywczych. W miejscu żerowania na korze widoczne są rdzawe „woreczki” trocin połączonych przędzą. Liczne  żerowanie gąsienic doprowadza do zamierania gałęzi oraz korzeni opanowanego drzewa. Szkodnik ten atakuje głównie starsze drzewa i powoduje słabszy ich wzrost oraz śmierć.

Masowe występowania gąsienic zwójki koróweczki mogą powodować zamieranie nawet całych sadów jabłoniowych,szczególnie jeśli drzewa rosną na karłowych lub półkarłowych podkładkach.