Pluskwa domowa

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) – owad z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych.

Pluskwa jest niewielka, dorasta do około 5 mm dlugości, jest koloru brunatnego, ma owalne, zwężające się ku przodowi, spłaszczone ciało pokryte licznymi włoskami. Po posiłku odwłok wydłuża się staje się wrzecionowaty oraz bardziej czerwony.
Jaja koloru perłowego mają 1 mm długości. Larwy pluskwy określa się jako nimfy ponieważ podczas rozwoju nie zachodzi przeobrażenie zupełne.

Rozróżnia się pięć stadiów nimf odróżniających się od osobników dorosłych wielkością i kolorem:
– stadium pierwsze nimfy pluskwy – 1,5 mm długości (kolor perłowy)
– stadium drugie nimfy pluskwy – 2 mm (kolor jasny z czarną końcówką wewnątrz odwłoku)
– stadium trzecie nimfy pluskwy – 2,5 mm (kolor kremowy z czarną końcówką wewnątrz odwłoku)
– stadium czwarte nimfy pluskwy – 3 mm (kolor brązowy czarną końcówką wewnątrz odwłoku)
– stadium piąte nimfy pluskwy – 4,5 mm (kolor ciemno-brązowy) prawie identyczne z wyglądem osobnika dorosłego

Owad jest pasożytem, posiada narządy gębowe typu kłująco-ssącego. Jest hematofagiem, czyli żywi się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym człowieka.Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale obecnie obserwuje się jej powrót. Jest uciążliwa w warunkach domowych.

Gnieździ się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Można natknąć się na nie w pęknięciach, wąskich otworach, zagięciach materiału, szwach, obszyciach zamków błyskawicznych, meblach, gniazdkach elektrycznych, książkach, za listwami podłogowymi, obrazami, tapetą, na zasłonach oraz pod dywanem czy wykładziną. Bardzo często spotykane są w hotelach skąd wędrują dalej w bagażu. Tak naprawdę lista potencjalnych miejsc ich przebywania jest nieograniczona.

Pluskwa najbardziej aktywna jest w nocy, tuż przed świtem kiedy potencjalna ofiara mocno śpi. Wystarczy jej kilka minut na dotarcie do celu, ugryzienie i nasycenie swojego głodu. Przebijają skórę w najdelikatniejszych miejscach i pobierają krew z naczyń włosowatych. Podczas jednego posiłku pluskwa kłuje kilkakrotnie. Krew pije przez 1-15 minut (najczęściej 3-5 minut). Ilość pobranej krwi może przewyższać ciężar pasożyta. Samice pobierają krew częściej i w większych ilościach niż samce. Samicom krew jest potrzebna do produkcji znacznej liczby jaj.

Moment ukłucia i ssania nie jest bolesny: Wpuszcza do ranki znieczulająca wydzielina gruczołów ślinowych, która też zapobiega krzepnięciu krwi. Po upływie kilku minut (do kilku godzin) występuje uczucie swędzenia i pieczenia, a w miejscach ukłuć pojawiają się białawe pęcherzyki. Rozdrapywanie tych pęcherzyków jest powodem powstawania innych chorób skóry. Nie przenosi groźnych chorób zakaźnych, jednak ugryzienia powodują często silne urazy psychiczne, apatię i nerwowość. Z reguły proces odżywiania odbywa się co kilka dni, aczkolwiek pluskwa domowa przystosowana jest do pozostania bez pożywienia nawet do kilkunastu miesięcy.