Kuna domowa

 

Długość ciała wynosi 40 -50 cm, długość ogona 21 -27 cm, wysokość w kłębie 12 cm, waga 1,2 -2,5 kg. Samce są większe i cięższe od    samic. Kuna domowa wyglądem przypomina kunę leśną, ale ma od niej proporcjonalnie krótsze kończyny i dłuższą głowę. Miękkie i puszyste futro jest jaśniejsze niż u kuny leśnej, grzbiet ma zabarwienie szarobrązowe lub brązowożółte, spód ciała jest od niego jaśniejszy, kończyny i ogon są ciemniejsze od reszty ciała. Na szyi znajduje się biała, rzadziej z żółtym nalotem, plama, która rozwidla się w kierunku przednich łap. Nos ma kolor cielisty (podczas kiedy u kuny leśnej jest on prawie czarny), uszy są szeroko rozstawione, krótkie i zaokrąglone.

Występowanie
Areał występowania kuny domowej obejmuje południową i środkową Europę i Azję. W Polsce występuje na terenie całego kraju, jest jednak gatunkiem rzadkim i chronionym. Zamieszkuje różnorodne biotopy, jednak najchętniej osiedla się w pobliżu zabudowań.

Czywiesz, że…
    U kuny domowej, podobnie jak u innych łasicowatych, występuje zjawisko ciąży przedłużonej. Właściwy rozwój zarodka trwa tylko miesiąc, pozostałe 8 miesięcy przypada na fazę diapauzy (zahamowanie rozwoju zarodka).

Tryb życia
Kuna domowa jest zwierzęciem nocnym, w dzień można spotkać ją jedynie latem, kiedy noce są krótkie. Pierwotnie zwierzę to zamieszkiwało okolice skalne i górzyste, obecnie jest synantropijne, można je spotkać zarówno w miastach, jak i na wsiach, oprócz tego nadal osiedla się na skrajach lasów, w zadrzewieniach śródpolnych itp. Potrafi wspinać się na drzewa, jednak gorzej od swojej leśnej kuzynki. Z łatwością jednak porusza się po ceglanych murach, gzymsach, balkonach. Prowadzi samotny tryb życia. Każdy osobnik posiada swój areał, przy czym areały samców są większe i obejmują areały samic.

Odżywianie
Podstawowy pokarm kuny domowej stanowią drobne ssaki (szczury, myszy, nornice) oraz ptaki i owoce (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, czereśnie, morele, owoce jarzębiny i morwy).  Zjada także ptasie jaja, jaszczurki, żaby i owady. Na ofiarę rzuca się w biegu, jeśli jest ona od niej większa rzuca się na jej grzbiet. Zdarza się, że zakrada się do kurników i gołębników, gdzie zabija więcej ofiar niż jest w stanie zjeść.

Rozmnażanie i rozwój
Okres godowy przypada na lipiec. Ciąża trwa 9 miesięcy. Młode przychodzą na świat w kwietniu i maju. Jest ich w miocie od 3 do 7. Otwierają oczy po 6 tygodniach, mlekiem matki odżywiają się przez 3 miesiące. Dojrzałość płciową uzyskują w drugim roku życia. Kuna domowa żyje 8 -10 lat.