Mącznik młynarek

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) – chrząszcz z rodziny czarnuchowatych, szkodnik magazynowy.

To niewielki chrząszcz, osiągający maksymalnie do 2,5 cm długości. Najczęściej barwą dominującą jest czerń, rzadziej ciemny brąz. Pierwsza para skrzydeł przekształcona w pokrywy. Osobniki hodowlane nie są zdolne do lotu. Płeć bardzo trudno rozróżnić na pierwszy rzut oka. Dopiero po obserwacji odnóży możemy stwierdzić, czy napotkany osobnik to samiec (są wtedy bardziej wygięte) czy samica.
Larwy są za to nieco większe, potrafią dorastać do 3 cm. Są barwy żółtawo-pomarańczowej, przy łączeniach segmentów ciemniejsze. Pokryte są stosunkowo twardym jak na larwy oskórkiem i wyposażone w bardzo silny aparat gębowy gryzący.

Występowanie
Tam gdzie ciemno, ciepło, wilgotno i mnóstwo rozkładającej się materii organicznej – pod zbutwiałymi kawałkami kory drzew liściastych. Ale jest to również gatunek synantropijny, a więc żyjący u boku człowieka, w tym przypadku bardziej pasowałoby określenie „kosztem” człowieka, gdyż jest poważnym szkodnikiem np. w magazynach produktów zbożowych.

Pokarm
W naturze odżywiają się szczątkami innych stworzeń bądź rozkładającymi się roślinami. Jednakże, jeśli mają okazję pochłaniają wszelkiego typu produkty zbożowe – płatki owsiane, musli, otręby, a nawet mąkę.
Z otrębów na których żerują larwy zostają tylko przemielone na pył resztki wymieszane z wylinkami.

Rozród
U mącznika występuje rozwój z przeobrażeniem zupełnym.
Kopulacja jest dość krótka. Około 2 tygodnie później, zaczynają składać jaja – po kilka dziennie, które są przyklejane do podłoża. Łącznie, jedna samica może ich złożyć nawet 500! Larwy klują się po 3 tygodniach i mają zaledwie 2-3 mm. Przez około 10 miesięcy rosną do długości 3 cm, liniejąc w tym czasie około 15 razy. Oczywiście, im wyższa temperatura tym okres ten jest krótszy. Gdy są już odpowiednio duże, wychodzą na powierzchnię i przepoczwarzają się. Jest to stadium nieruchliwe i delikatne zarazem, dlatego często może paść ofiarą swoich współtowarzyszy. Przeobrażenie w warunkach pokojowych zajmuje ok. 2 tygodnie. Pod koniec pewne części ciała zaczynają ciemnieć, na początku oczy i głowa, potem również odnóża; a po kilku dniach wychodzi dorosły owad.
Przez pierwsze dni będzie brązowy i delikatny, gdyż pancerz jeszcze nie zdążył stwardnieć. Potem owady kopulują a cykl się zamyka.
Dorosłe mączniki żyją krótko, około 2 miesiące.

Czy wiesz, że…
    Larwy mącznika są jednym z najlepszych źródeł białka, są więc podstawą diety wielu zwierząt terrarystycznych.
    Dorosłe chrząszcze potrafią w sytuacjach zagrożenia wydzielać cuchnącą substancję odstraszającą. Z tego powodu odradzane są jako karma dla zwierząt.