Owady


Zmienik (Lygus)

pluskwiak-roslinozernyPluskwiak roślinożerny.

Znajduje kryjówki na zimę w domach, drewutniach, komórkach np. przy drewnie kominkowym.
Nie jest szkodliwy dla człowieka, nie szkodzi drewnianym elementom domu.


Gryzki

Gryzki (Psocoptera) – rząd owadów 

Zboże i produkty jego przemiału są bardzo często porażane przez te drobne i prymitywne owady. Obecność gryzków w pomieszczeniach magazynowych zawsze świadczy o złym ich stanie sanitarnym. Gryzki występują też w wilgotnych i starych książkach w bibliotekach. Często spotykane są w wilgotnych i nieogrzewanych piwnicach, na strychach i w spiżarniach, w nowo wybudowanych domach, gdzie pokarmem ich są różne grzyby pleśniowe. W pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarskich może występować do 50 gatunków gryzków. Ze względu na drobne rozmiary ciała mogą być mylone z rozkruszkami, które występują w podobnych środowiskach. Czytaj dalej


Komar

Komarowate, komary (Culicidae) – rodzina owadów (nadrodzina Culicoidea) z rzędu muchówek.

Komary to małe, brzęczące owady. Jest ich ogromna ilość, w samej Polsce występuje około 50 gatunków, a na całym świecie znanych jest ponad 40 rodzajów i ok. 3,5 tys. gatunków komarów. Zdecydowana większość żywi się krwią innych organizmów. Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Składa się on z: wydłużonych warg (górnej i dolnej), żuwaczki, podgębia oraz szczęk I pary.

Wygląd
Uskrzydlone, niewielkich rozmiarów insekty, osiągające maksymalnie 6 mm. Budowa jest dość smukła i delikatna, a barwa waha się od jasnobrązowej do brunatnej.
Skrzydła są wąskie i przezroczyste, używane podczas lotu wydają charakterystyczny, brzęczący dźwięk. W czasie spoczynku wysoko podnosi ostatnią parę odnóży (w odmienny sposób robi to komar brzęczący, a w inny komar widliszek). Płeć można rozróżnić m.in. za pomocą czułek: u samców są pokryte kępkami włosków, sprawiają wrażenie pierzastych. Na grzbietowej stronie tułowia znajdują się dwie pręgi.  

Czytaj dalej


Komar brzęczący

Komar brzęczący (Culex pipiens) – gryzący owad z rodziny komarowatych , rzędu muchówek.     

Komary to małe, brzęczące owady. Jest ich ogromna ilość, w samej Polsce występuje około 50 gatunków. Zdecydowana większość żywi się krwią innych organizmów.

Wygląd
Uskrzydlone, niewielkich rozmiarów insekty, osiągające maksymalnie 6 mm. Budowa jest dość smukła i delikatna, a barwa waha się od jasnobrązowej do brunatnej.
Skrzydła są wąskie i przezroczyste, używane podczas lotu wydają charakterystyczny, brzęczący dźwięk. W czasie spoczynku wysoko podnosi ostatnią parę odnóży (w odmienny sposób robi to komar brzęczący, a w inny komar widliszek). Płeć można rozróżnić m.in. za pomocą czułek: u samców są pokryte kępkami włosków, sprawiają wrażenie pierzastych. Na grzbietowej stronie tułowia znajdują się dwie pręgi.

Czytaj dalej


Mącznik młynarek

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) – chrząszcz z rodziny czarnuchowatych, szkodnik magazynowy.

To niewielki chrząszcz, osiągający maksymalnie do 2,5 cm długości. Najczęściej barwą dominującą jest czerń, rzadziej ciemny brąz. Pierwsza para skrzydeł przekształcona w pokrywy. Osobniki hodowlane nie są zdolne do lotu. Płeć bardzo trudno rozróżnić na pierwszy rzut oka. Dopiero po obserwacji odnóży możemy stwierdzić, czy napotkany osobnik to samiec (są wtedy bardziej wygięte) czy samica.
Larwy są za to nieco większe, potrafią dorastać do 3 cm. Są barwy żółtawo-pomarańczowej, przy łączeniach segmentów ciemniejsze. Pokryte są stosunkowo twardym jak na larwy oskórkiem i wyposażone w bardzo silny aparat gębowy gryzący.

Czytaj dalej


Mklik mączny

Mklik mączny (Ephestia kuehniella) – owad z rzędu motyli, szkodnik magazynowy    

Długość ciała owada osiąga 10-14mm, rozpiętość skrzydeł 20-25mm. Przednie skrzydła są szare z niebieskawym odcieniem, w części nasadowej i wierzchołkowej występują poprzeczne, czarne, zygzakowate linie. Tylne skrzydła są szerokie, jasno-szare, z ciemniejszymi żyłkami i obwódką zewnętrzną. Skrzydła w czasie spoczynku złożone dachówkowato wzdłuż tułowia.
Gąsienica biała lub szarożółta, pokryta delikatnymi włoskami, do 20mm długości.
Poczwarka do 9mm długości, początkowo jasnobrązowa, potem prawie czarna, spoczywa w mocnym kokonie. 

Czytaj dalej


Mól ubraniowy

Mól ubraniowy (Tineola bisselliella) – mały motyl nocny z rodziny molowatych

Mole są drobnymi motylami. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi 12 – 16 mm (najczęściej około 15 mm), a długość ciała od 8 do 12 mm. Mole latają słabo i niechętnie. Unikają światła, dletego przebywają w cienych i zacisznych miejscach. Do najbardziej dokuczliwych moli należą mól futrzany (mól kożusznik) i mól włosiennicznik (mól ubraniowy).
Mole są dokuczliwymi szkodnikami występującymi w mieszkaniach, na strychach i w sklepach i magazynach z tekstyliami oraz z wyrobami skórzanymi i futrzarskimi. Dorosły mól nie pobiera pokarmu. W okresie życia korzysta z zapasów zgromadzonych przez larwy. Larwy (gąsienice) mola są szkodliwe. Uszkadzają i niszczą przechowywaną odzież, powodując znaczne straty materialne. Czytaj dalej


Omacnica Prosowianka

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) –  owad z rzędu motyli, szkodnik kukurydzy

Gąsienice omacnicy prosowianki zimują w resztkach pożniwnych kukurydzy lub w łodygach chwastów: komosy, szarłatu, rdestu plamistego. W maju przepoczwarczają się i w połowie czerwca wylatują jako motyle. Omacnica prosowianka jest motylem nocnym, loty odbywa od zmroku do północy. Żyjące dwa tygodnie samice składają jaja nocą od połowy czerwca do końca sierpnia. Umiejscawiają je na dolnej stronie liści kukurydzy w pobliżu nerwu głównego oraz na łodygach. Białe jaja po 10-30 w złożach ułożone są dachówkowato i polewane stygnącą na powietrzu wydzieliną. Składaniu jaj sprzyja ciepła i sucha pogoda. Każda samica składa przeciętnie ok. 700-800 szt. Larwy wylęgają się po upływie 7-15 dni. Początkowo żerują one w kątach liściowych. Gąsienica 4-krotnie linieje, jest więc pięć stadiów rozwojowych. W połowie wyrośnięte gąsienice (najczęściej po drugim linieniu) wgryzają się do łodygi, w nerwy główne liści, w kolby i w wiechy drążąc korytarze. Zaatakowane rośliny na skutek żerowania gąsienic łamią się, a kolby odłamują i opadają na glebę. Pod koniec rozwoju (jesienią) gąsienica kieruje się do szyjki korzeniowej i tam zimuje w specjalnym oprzędzie.

Czytaj dalej


Owocówka jabłkóweczka

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella syn. Carpocapsa pomonella, Laspeyresia pomonella) – motyl z rodziny zwójkowatych, którego gąsienice są groźnymi szkodnikami jabłoni i grusz.

Może także żerować na pigwie, orzechu włoskim, głogu, moreli, brzoskwini i czereśni. Szeroko rozpowszechniona w Europie, została także zawleczona do Ameryki Północnej.
Owady dorosłe to motyle o przednich skrzydłach brunatnopopielatych z kilkoma złocistymi paskami, określanymi jako lusterka i tylnych skrzydłach oliwkowo-popielatych. Samice maja rozpiętość skrzydeł 20 mm, a samce 16 mm. Jaja są prawie okrągłe, zaostrzone na końcu, tuż po złożeniu perłowe, opalizujące. Brązowe poczwarki kryją się w zagłębieniach kory. Larwy mają początkowo żółto-kremową barwę, później są różowawe, ponadto u starszych gąsienic na ciele widoczne są szare brodawki. Poczwarka ma około 12 mm długości, jest brązowa, ukryta pod korą drzewa.

Czytaj dalej


Owocówka Śliwkóweczka

Owocówka śliwkóweczka (Laspeyresia funebrana) – motyl z rodziny zwójkowatych, groźny szkodnik drzew owocowych.

Jest to motyl o rozpiętości skrzydeł 12–14 mm. Skrzydła pierwszej pary są szarobrązowe z marmurkowym wzorem, a w końcowej części znajdują się po jednej – duże, ciemne plamy, obok których zauważalne są cztery niewielkie, czarne plamki w kształcie przecinków. Tylne skrzydła są jaśniejsze i szarobrązowe. Jaja – okrągłe, lekko owalne, mają średnicę około 0,7 mm. Świeżo złożone są przezroczyste, lekko lśniące w słońcu, później matowe, a następnie woskowożółte. W końcowej fazie rozwoju zarysowuje się czerwony krążek, a 1 lub 2 dni przed wylęgiem przez osłonkę widać czarną głowę gąsienicy. Gąsienica początkowo jest biała z czarną głową, a później intensywnie różowa o długości 10-12 mm. Poczwarki mają długość 0,5–0,6 mm i są jasnobrązowe. Czytaj dalej